29. listopadu 2017

Bavlnkové minialbum... postup krok za krokem

Tento typ minialba můžete použít na jakoukoliv tématiku ... my jej využili v naší loňské  VÁNOČNÍ HuráSadě.Na album potřebujete:
 • lepenkové základy 13x13 cm + 3x  2x3 cm
 • plátno na hřbet desek
 • 2x čtvrtku na potažení desek
 • vnitřní listy ... 12 ks ... 13x26 cm ... složte je na 13x13 cm
 • 2x 15x15 cm na vnitřní část desek
 • vyšívací bavlnku
Na lepení celého alba doporučujeme tyčinkové (tuhé) lepidlo KORES.Postup
Nachystejte si desky. Hřbet bude široký 2 cm.Na potažení hřbetu použijeme červené plátno. Ustřiněte si jej na délku 15,5 cm. Lepte nejdříve levou část, desky ... pak mezera cca 2 mm a hřbet, opět 2 mm mezera a pravá část desek. Aby se plátno na hřbetu pěkně potáhlo, doporučeme pod desky s plátnem dát kancelářský papír a za něj plátno přitáhnout.Na hřbetu nyní od obdélníčku k obdélníčku vyřízeme na dříže střední část.POZOR!!!  část směrem ke hřbetu lepíme s mezerou!!!... pomůžeme si nehtem.Ze zbytku plátna si ustřihneme proužky a přelepíme volná místa hřbetu ... tato strana bude vnitřní.
Nyní potáhneme scrapbookovou čtvrtkou zbytek desek. Čtvrtku si zastřihněte na 13,5 cm. Od hřbetu ji lepte cca 1 cm (je lepší si to tužkou vyznačit, budete pak lepit přesněji :-)). Po nalepení na desky zastřihněte rožky ... pozor, stříhejte cca 2 mm od rohu lepenky!Přilepíme okraje na "delší" straně ... nehtem zahneme za rohy a dolepíme poslední část.

Desky budou krásně "obalené" :-)Nyní vyrobíme zapínání. Na přední část přišijeme knoflík. Musíme si bodátkem vytvořit dírky a bavlnkou přišijeme. POZOR!!! ... neuzlíkujeme, bylo by to vidět :-)
Na druhou stranu desek přiděláme červenou gumičku. Dirky také děláme z polepené části... protáhneme gumičku. Konce doporučuji polepit nějakou páskou.


Polepíme vnitřní část desek bílou čtvrtkou.Na řadu přichází šití :-). Nehledejte v tom nic složitého... chce to jen pochopit začátek a pak už to jde pořád dokola :-).
Nachystáme si vnitřní složky, v balíčku máte 12 ks. Složené si je vložte do desek a tužkou si na všechny načrtněte, kde budete šít.Všechny složky si jednotlivě propíchněte jehlou nebo bodátkem...Šití... možná složitě vypadá, ale není! Vložte si jednu složku do spodní části hřbetu a z venku propíchněte, obtočte a opět z venku píchněte stejnou dirkou dovnitř ...


... a teď šijte podle dírek ... prostřední část zůstane volná.... vyjedete opět z venku ... na složku položíte další složku a jedete stejně jako u první ... zvenku -- dovnitř -- obtočit a opět do stejné dovniř ... a pokračujete klasicky v dirkách :-) Když vám dojde nit, musíte končit výdy na kraji  a začínáte jako u první složky. Utahujte ... ale přiměřeně, aby jste si bavlnkou neprořízly čtvrtky. NIKDE NEDĚLÁTE ŽÁDNÉ UZLÍKY!!! "Zapošívat" budeme až úplně naposledy.

Takto vypadá kompletně ušité album.... budeme zapošívat :-). Konce prostrčte dovnitř alba. Můžete si pomoci jehlou...Na zalepení konců je nejvhodnější tekuté lepidlo, které zprůhlední. Doporučuji Glossy nebo Diamond Glaze ... pokud nemáte, stačí jakékoliv PVA lepidlo, např. Herkules. Konce lepíme na kartonové desky, hřbet.Po zalepení není nic vidět :-).GRATULUJI, teď máte hotovo :-) Můžete být na sebe pyšní. Není to jednoduché, do šití se můžete ze začátku trochu zamotat... ale ten výsledek za to stojí.

Přeji spoustu času na tvoření, Jitka Dušáková5 komentářů:

 1. Díky, konečně je to někde srozumitelně popsáno! Super článek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem hledala podrobný návod, nejlépe na videu, tak jsem nic nenašla a šila pokus/omyl :-). Tak snad můj postup pomůže.

   Vymazat
 2. Jé,to mám radost.Moc se mi album líbí.Už se těším až si jej k nějaké příležitosti ušiji.

  OdpovědětVymazat
 3. Díky, už dlouho se chystám a teď vím, jak na to!

  OdpovědětVymazat
 4. Jitka to je skvely navod. diky moc. urcite niekedy vyskusam ♥

  OdpovědětVymazat