1. ledna 2017

To jsme my - královny Hurásketche pro první kvartál roku 2017

Katka Trnka a Markéta N.


Katka Trnka

Někdy v roce 2010 jsem na Fleru objevila přáníčka z krásných vzorovaných papírů, mnohdy zdobená roztodivnými razítky. Brzy jsem pak na Internetu zjistila, že z těchto papírů se dělají i stránky s fotkami. Připadaly mi však mnohdy přezdobené a nechápala jsem, co „na nich“ lidi mají. Po prvním vánočním přáníčkovém maratonu mi bylo trochu líto, že mi nic nezůstalo doma, ale pod stromeček jsem dostala knížku o scrapbooku od Scrapmafie a ta mě definitivně přesvědčila, že jsou i jednodušší a nezdobné styly stránek a že s jejich pomocí lze krásně zdokumentovat rodinné události. Pustila jsem se do nich a od té doby jsou hlavní technikou, které se v rámci scrapbookových (a příbuzných) technik věnuji.

Na stránkách mám obvykle více fotek, kompozice nepoužívám příliš složité, jde mi hlavně o barevné ladění a vyniknutí samotných papírů, které jsou dodnes hlavním materiálem, za který utrácím peníze. V komentářích na mé stránky se objevuje, že dokážu kombinovat papíry s různorodými vzory – což se nelíbí každému. Barev se nebojím, používám jak výrazné, tak zemité barevné odstíny, s pastelovými to naopak moc neumím. Hlavní témata stránek se točí kolem dětství mých dcer a  různých společných rodinných zážitků. Ty v posledních letech zpracovávám i pomocí měsíčních souhrnů pomocí project life techniky.

Díky různým srazům a kurzům jsem mohla poznat řadu českých scrapařek, od kterých jsem se ledacos naučila. Tato setkání mě inspirují při osamoceném domácím tvoření, které mám naopak ráda proto, že mám po ruce vše potřebné. V následujících letech bych ráda vylepšila své fotografování, trochu si osahala diáře a sama jsem zvědavá, co dalšího mě ještě osloví.
 

Markéta N.

Tvorbu podle sketche jsem měla vždycky ráda, výběr mezi královny mi tedy udělal obrovskou radost. Scrapbook jsem objevila v roce 2006, když jsem trávila s dcerou dlouhé dny v nemocnici a z nudy projížděla internet sem a tam. Nadchla jsem se okamžitě a hned po návratu domů jsem nalepila svou první stránku z barevných papírů co dům dal. Začala jsem vystavovat na scrapgalerii a s místní komunitou plnila různé soutěže. Pak se mi povedlo pro scrapbook získat své kamarádky a tím se v mém životě usídlil navždy.

Scrapuji nejvíc na formát A4 velmi často dvoustránky, také ráda zdobím scrapbookem nejrůznější drobné předměty a dárky. Moje nejmilejší technika zdobení je šití a v poslední době jsem propadla washi páskám. Jako mnoho jiných i já prošla vývojem od zdobilky k tvorbě spíše jednodušší. Není to nedostatkem nápadů, ale mírnou „hrůzou“ z hutnosti alb. Máme jich už plnou poličku a děti je naštěstí milují. Loni nám do rodiny přibyl ještě jeden drobeček a tak doufám, že se brzo pustím do alba i pro něj.
2 komentáře:

  1. Moc mne těší, že jste s námi do toho obě šly :-). To je let, co společně scrapujeme...

    OdpovědětVymazat
  2. Katko a Markéto, moc gratuluji, a moc se na Vaše krásné stránky těším :-) Vertom

    OdpovědětVymazat